Meşhur Adapazarı Kabak Tatlısı

Meşhur Adapazarı Kabak Tatlısı

Meşhur Adapazarı Kabak Tatlısı

Adapazarı bal kabağının diğer bal kabaklarından farkı öncelikle boyutu ve kabağın dolgunluğudur. Kabuğunun genellikle beyaz olmasıyla da cinsi diğer bal kabaklarından ayrılmaktadır.

Meşhur Adapazarı Kabağı denince akla ilk olarak bu kabağın nasıl olduğu akıllara gelmektedir. Normal yemeklik kabak olmadığını bilmek gerekir ki, Adapazarı’nın meşhur olan kabağı bal kabağıdır. Bal kabağından ise malumunuz genellikle tatlı yapılmaktadır. O nedendendir ki, Kabak Tatlısı Sakarya’nın sembolü haline gelmiştir. Adapazarı bal kabağının diğer bal kabaklarından farkı öncelikle boyutu ve kabağın dolgunluğudur. Kabuğunun genellikle beyaz olmasıyla da cinsi diğer bal kabaklarından ayrılmaktadır. Adapazarı Kabak Tatlısı denince bu tarihi mirası devam ettiren Köfteci Hacı Bekir’e gelenler, meşhur kabak tatlımızı yemeden ayrılmamaktadırlar. Bu lezzeti tanıyan misafirlerimiz tekrar bizleri ziyaret etmektedirler. Bizler de değerli misafirlerimiz sayesinde Kabak Tatlısının En İyi 10 Adresi arasında yer almaktayız.

 

PEKİ ADAPAZARI’NDA KAYMAKLI KABAK TATLISI NEREDE YENİR?

Sakarya’da hemen hemen her restoran kabak tatlısı menüsüne sahiptir. Genellikle kaymaklı, cevizli, tahinli ve sade olarak çeşitlendirilir. Sakarya’ya adım attığınızda hemen her köşede kabak tatlısına rastlamanız mümkün. Peki Köfteci Hacı Bekir’in Kabak Tatlısı’nı diğer kabaklardan ayıran en büyük özelliği nedir sorunun cevabı özellikle şerbetini ağır olarak pişirmesi, kabağın doğal şekerinin bu ağır pişen kazanda kendisini bırakmasıdır. Çok az miktarda şerbete şeker eklemekteyiz. İkinci en büyük özelliği ise hakiki taraklı cevizi ile misafirlerine servis etmektedir. Üçüncü en büyük farkımız ise kaymağımızı kendi bünyemizde manda sütünden üretmekteyiz. Hiçbir katkı maddesi bulunmamaktadır. Kullandığımız tahin ise bünyemize özel üretilmiş olup marketlerde satılmayan bir tahindir.